Błonnik pokarmowy: w czym jest i jak wpływa na zdrowie?

Agata Jach
Autor
Agata Jach
Monika Sidorczuk
Konsultacja Merytoryczna
Monika Sidorczuk

Błonnik pokarmowy to jeden z kluczowych składników zdrowej diety. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego i pomaga w zdrowym odchudzaniu. Choć nie jest znaczącym źródłem energetycznym ani odżywczym, jego rola w utrzymaniu zdrowia jest nieoceniona. 

Błonnik działa jak naturalna miotełka – oczyszcza jelita i poprawia ich perystaltykę. Dodatkowo pomaga dłużej czuć się sytym, co ułatwia kontrolowanie wagi. Co więcej – błonnik rozpuszczalny reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi. A to tylko kilka z wielu supermocy tego niezwykłego składnika! 

Dowiedz się, ile błonnika dziennie potrzebujesz i jak w prosty sposób dodać go do diety. 

Spis treści: 

Może Cię zainteresować: 

Czym jest błonnik pokarmowy? 

Błonnik to ogólne określenie na substancje roślinne, których organizm ludzki nie trawi. Błonnik pokarmowy to forma dostarczana w diecie. Obejmuje frakcje rozpuszczalne, jak pektyny, które regulują oraz nierozpuszczalne, jak celuloza, wspomagająca pracę jelit.  

Błonnik odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu.

Pomimo, że błonnik nie dostarcza organizmowi energii, odgrywa kluczową rolę w jego funkcjonowaniu. Przyspiesza przechodzenie pokarmu przez jelita – co jest zbawienne dla osób cierpiących na zaparcia. Poza tym jego supermocą jest pęcznienie – i zwiększanie objętości w żołądku. Dzięki temu błonnik może zwiększać poczucie sytości

Błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny 

Błonnik możemy podzielić pod różnymi względami. Z punktu widzenia fizjologii ludzkiego organizmu ważny jest podział ba błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny (chodzi o rozpuszczalność w wodzie).  

Oba rodzaje są ważne dla Twojego zdrowia. Większość produktów bogatych w błonnik (pieczywo pełnoziarniste, warzywa strączkowe) zawiera zarówno błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. 

Błonnik rozpuszczalny  

Pochłania wodę, pęcznieje i tworzy w przewodzie pokarmowym sycącą substancję o konsystencji żelu. Nie podlega procesom trawiennym w jelicie cienkim – dlatego to świetny składnik dla osób dbających o linię.  

Błonnik rozpuszczalny ulega fermentacji w jelicie grubym, dzięki czemu powstają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, tworzące kwaśne środowisko sprzyjające rozwoju dobroczynnych bakterii mlekowych. Niskie pH światła jelita grubego jest kluczowe dla odpowiedniej populacji bakterii probiotycznych i obniżaniu liczebności bakterii gnilnych. 

Nie jest dla organizmu znaczącym źródłem energii – a mino to zwiększa uczucie sytości. Poza tym pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu i glukozy we krwi. W skład błonnika rozpuszczalnego wchodzą między innymi: pektyny, gumy roślinne, inulina, hemicelulozy. 

Najlepsze źródła błonnika rozpuszczalnego to: owies, groch, fasola, jabłka, banany, awokado, owoce cytrusowe, marchewka, jęczmień, babka jajowata. 

Monika Sidorczuk, magister biologii 
Nasiona babki jajowatej to niskokaloryczne źródło błonnika rozpuszczalnego (głównie hemiceluloz). Są łatwe do rozpuszczenia w wodzie, charakteryzują się wysoką lepkością i małą podatnością na fermentację. Bezpieczne w spożyciu do 18 g dziennie, nie powodują wzdęć ani gazów, a łyżka to jedynie 20 kcal.
Monika Sidorczuk, magister biologii 

Błonnik nierozpuszczalny 

Nie rozpuszcza się w wodzie ani nie ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym. Wpływa pozytywnie na perystaltykę jelit, przyspiesza przechodzenie pokarmu przez układ trawienny i zwiększa objętość stolca. Może przynieść ulgę osobom cierpiącym na zaparcia. W jego skład wchodzą między innymi: celuloza i ligniny.  

Najlepsze źródła błonnika nierozpuszczalnego to: mąka pełnoziarnista, otręby pszenne, orzechy, fasola, kalafior, fasolka szparagowa, ziemniaki.  

Błonnik: korzyści dla zdrowia  

Błonnik jest ważny dla zdrowia układu trawiennego i utrzymania prawidłowej masy ciała. Nie stanowi dla organizmu znaczącego źródła energii, ale jego regularne spożywanie może przynieść Ci wiele korzyści. 

Grafika tego typu: 

Funkcje błonnika: 

  • Wspiera pracę jelit – błonnik poprawia perystaltykę jelit, dzięki czemu zwiększa ilość wypróżnień i zapobiega zaparciom.  
  • Wspiera mikrobiom w jelitach – błonnik fermentuje w jelicie grubym, wspierając rozwój bakterii probiotycznych i równowagę mikroflory. 
  • Pomaga utrzymać prawidłową masę ciała – dzięki uczuciu sytości, jakie wywołuje błonnik, można ograniczyć ilość spożywanych kalorii, co sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. 
  • Obniża poziom glukozy we krwi – błonnik rozpuszczalny tworzy lepki żel, który spowalnia trawienie i wchłanianie węglowodanów, zapobiegając nagłym skokom glukozy po posiłku. 
  • Ogranicza wydzielanie insuliny – stabilny poziom glukozy po posiłku obniża wydzielanie insuliny, co pomaga kontrolować wagę (insulina to hormon, który sprzyja magazynowaniu tłuszczu).  
  • Obniża poziom cholesterolu we krwi – niektóre rodzaje błonnika rozpuszczalnego, np. pektyny, otręby ryżowe i owsiane wiążą nadmiar cholesterolu w jelitach, obniżając jego wchłanianie i w efekcie redukując jego poziom we krwi. 
  • Wspomaga oczyszczanie organizmu – błonnik nierozpuszczalny działa jak naturalny absorbent, który usuwa z organizmu szkodliwe substancje, takie jak toksyny i metale ciężkie. 

Ile błonnika dziennie? 

Zalecenia dotyczące spożycia błonnika różnią się w zależności od kraju. Zgodnie z wytycznymi WHO/FAO 25 g błonnika dziennie wystarczy, aby organizm funkcjonował prawidłowo. W niektórych krajach rekomendacje są wyższe – przykładowo w USA i Kanadzie mężczyznom zaleca się spożywanie aż 38 g błonnika na dobę. 

Zgodnie z wynikami Narodowego Testu Żywienia Polaków z 2022 roku, średnie dzienne spożycie błonnika wynosi: 

  • 19,4-20 g u Polek i 
  • 25-34 g u Polaków.  

Oznacza to, że wśród kobiet w Polsce spożycie błonnika jest zbyt niskie. Może to być spowodowane niskim spożyciem nieprzetworzonych warzyw, owoców oraz produktów pełnoziarnistych. W diecie przeciętnego Polaka głównym źródłem błonnika są produkty zbożowe: 54% oraz warzywa (głównie ziemniaki): 33%. 

Produkty bogate w błonnik [Tabela] 

Najlepszym źródłem błonnika są warzywa i owoce, orzechy, a także produkty pełnoziarniste. Błonnik jest włóknem roślinnym: znajdziesz go więc tylko w produktach roślinnych i pochodzenia roślinnego.  

Najlepsze źródła błonnika w diecie: 

Źródło błonnika Zawartość błonnika na 100 g produktu 
Otręby pszenne 42,4 g 
Groch, nasiona suche 15 g 
Migdały 12,9 g 
Morele suszone 10,3 g 
Jabłka suszone 10,3 g 
Płatki jęczmienne 9,6 g 
Śliwki suszone 9,4 g 
Chleb żytni pełnoziarnisty 9,1 g 
Orzechy laskowe 8,9 g 
Ryż brązowy, suchy 8,7 g 
Maliny 8,0 g 
Płatki owsiane 6,9 g 
Płatki kukurydziane 6,6 g 
Rodzynki suszone  6,5 g 
Kasza gryczana, sucha 5,9 g 
Groch zielony 6,0 g 
Słonecznik, nasiona 6,0 g 
Brukselka gotowana 4,9 g 
Fasola po bretońsku 4,0 g 
Banany 3,5 g 
Marchew  3,6 g 
Chleb mazowiecki 3,2 g 
Pomarańcze 3,0 g 
Gruszki  3,0 g 
Ryż biały, suchy 2,4 g 
Jabłko  2,0 g 
Truskawki 1,8 g 
Ziemniaki gotowane 1,4 g 
Źródło: Jarosz M., Rychlik E., Stoś K.: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. 

PROSTA RADA: Jeśli chcesz wprowadzić do diety więcej błonnika, jedz częściej owsiankę, białe pieczywo zastąp pełnoziarnistym, a do każdego posiłku dorzuć surowe warzywo.  

Niedobór błonnika: objawy 

Brak wystarczającej ilości błonnika w diecie może prowadzić do: 

  • zaparć, 
  • problemów trawiennych, 
  • wzrostu poziomu cholesterolu we krwi, 
  • podwyższonego ryzyka wystąpienia otyłości, 
  • podwyższonego ryzyka wystąpienia miażdżycy, kamicy żółciowej i nowotworów jelita grubego. 

Dieta uboga w błonnik zazwyczaj ma dużo kalorii, co sprzyja otyłości i problemom zdrowotnym, które się z nią wiążą. 

Nadmiar błonnika: objawy 

Zbyt duża ilość błonnika może również zaszkodzić. Objawy nadmiaru tego składnika w diecie obejmują: 

  • wzdęcia, 
  • bóle brzucha, 
  • zmniejszone wchłanianie tłuszczów, 
  • zmniejszone wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), 
  • obniżenie wchłaniania niektórych składników mineralnych (wapń i żelazo). 

Zbyt duża ilość błonnika nie jest zalecana w diecie małych dzieci, osób niedożywionych i rekonwalescentów, gdyż może obniżać wartość energetyczną diety i utrudniać przyswajanie składników odżywczych. Dzieciom nie powinno się podawać otrębów ani suplementów błonnika. 

Suplementy z błonnikiem: jak wybrać najlepszy dla siebie? 

Możesz wprowadzić więcej błonnika do swojej diety za pomocą sprawdzonej suplementacji. To wygodne rozwiązanie, które pozwala w szybki sposób zadbać o zdrowie układu trawiennego i poprawę ogólnego samopoczucia.  

Na co zwrócić uwagę przy wyborze suplementu z błonnikiem? 

  • Naturalne składniki: wybieraj produkty, które zawierają naturalne źródła błonnika wysokiej jakości, takie jak: łuski nasion babki płesznik, cykoria, łuski nasion babki jajowatej, bulwy dziwidła Riviera będące źródłem glukomannanu. 
  • Bez sztucznych dodatków: upewnij się, że wybrany przez Ciebie suplement jest wolny od zbędnych substancji słodzących, konserwantów i sztucznych barwników. 
  • Łatwość stosowania: Proste i wygodne w użyciu suplementy w formie proszku umożliwiają szybkie wprowadzenie wartościowego błonnika do codziennej diety.  
  • Porcja dzienna – warto wybrać suplement diety, który zawiera od 5 – 7 g błonnika w porcji dziennej. Mniejsza ilość błonnika może być nieskuteczna, a większa – powodować problemy gastryczne. 

Osoby z problemami jelitowymi powinny skonsultować wybór suplementu z lekarzem lub dietetykiem, aby upewnić się, że dany rodzaj błonnika będzie dla nich odpowiedni. Regularność stosowania oraz odpowiednia ilość płynów to klucz do skutecznego działania błonnika w formie suplementu. 

Monika Sidorczuk, magister biologii 
Badania naukowe potwierdzają, że spożycie błonnika zapobiega otyłości. Wynika to z kilku cech tego składnika. Błonnik zwiększa objętość treści pokarmowej, przez co zapewnia uczucie sytości, zmniejsza wchłanianie składników odżywczych i reguluje wydzielanie hormonów jelitowych (które odgrywają istotną rolę w regulacji metabolizmu oraz kontroli apetytu i sytości).
Monika Sidorczuk, magister biologii 

Błonnik pokarmowy: podsumowanie 

Błonnik to kluczowy element zdrowej diety, który wpływa na wiele aspektów funkcjonowania organizmu. Wspomaga trawienie, reguluje poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. 

  • Błonnik nie dostarcza Twojemu organizmowi wielu kalorii. 
  • Błonnik rozpuszczalny reguluje poziom cukru i cholesterolu, a nierozpuszczalny wspomaga perystaltykę jelit. 
  • Zgodnie z wytycznymi WHO/FAO 25 g błonnika dziennie wystarczy, aby organizm funkcjonował prawidłowo. 
  • Najlepszym źródłem błonnika w diecie są produkty roślinne: warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste i orzechy.  
  • Skutkiem niedoboru błonnika mogą być zaparcia i nadmierny przyrost wagi, natomiast skutkiem nadmiaru – gazy i problemy gastryczne.  

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu i zapraszam do naszej bazy wiedzy, w której znajdziesz więcej informacji o tym, jak dbać o zdrowie swojego brzucha. 

FAQ

Każda forma błonnika pokarmowego wspiera kontrolę wagi. Dlatego, jeśli chcesz schudnąć, zaprzyjaźnij się z pieczywem pełnoziarnistym, owsianką i świeżymi warzywami. Suplementy wspierające odchudzanie najczęściej zawierają błonnik rozpuszczalny, który tworzy w żołądku żel i redukuje poczucie głodu.

Błonnik znajduje się w pełnoziarnistym pieczywie, warzywach, owocach, orzechach i nasionach. Najwięcej błonnika dostarczają otręby pszenne (42 g/100 g), migdały (12,9 g/100 g) i pieczywo pełnoziarniste (9 g/100 g). Codzienna dieta powinna zawierać co najmniej 25 g błonnika.

Błonnik rozpuszczalny to rodzaj błonnika pokarmowego, który rozpuszcza się w wodzie, tworząc żel. Obniża cholesterol, stabilizuje poziom cukru we krwi i wspiera mikroflorę jelit. Występuje w owocach (jabłka, cytrusy), warzywach (marchew, brokuły), zbożach (owies, jęczmień) i nasionach (siemię lniane, babka jajowata).

Bibliografia

1. Makharia G., Gibson P., Bai J., et. al.: Diet and the Gut. Dostęp online >>

2. Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., et. al.: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie. Dostęp online >>

3. Nagel P.: Błonnik pokarmowy – niedoceniane lekarstwo w procesie starzenia się. Dostęp online >>

4. Slavin J.: Dietary fiber and body weight. Dostęp online >>

5. Narodowy Test Żywienia Polaków RAPORT 2022. Dostęp online >>

Autor

Agata Jach

Agata Jach

Redaktorka Natural.pl. W tekstach podejmuję tematy związane ze zdrowiem i biologią człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem zbilansowanego i zdrowego odżywiania. Opieram się tylko na wiarygodnych, potwierdzonych i aktualnych źródłach. Korzystam głównie...

Konsultacja Merytoryczna

Monika Sidorczuk

Monika Sidorczuk

Magister biologii w zakresie specjalizacji biologii komórki i organizmu. Studia ukończyła z wyróżnieniem na Uniwersytecie Warszawskim. Zwolenniczka aktywnego trybu życia, dbania o zdrowie oraz kształtowania codziennych nawyków prowadzących do ochrony...